Jeżeli przybędziemy do Warszawy pociągiem, to tuż obok Dworca Centralnego czekać na nas będzie jedna z głównych atrakcji miasta, czyli znany doskonale wszystkim Pałac Kultury. Ten najwyższy w kraju budynek powstał w latach 1952-1954 i był prezentem od narodu radzieckiego dla Polaków. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Warszawę bez niego, stał się jej symbolem i jednoznacznie z nią się kojarzy. Pomysłodawcą budowy był sam Józef Stalin, a architektem Lew Rudniew. Obecnie jest to miejsce, gdzie organizuje się liczne wystawy, koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne.
Najważniejsze, najbardziej prestiżowe imprezy odbywają się w Sali Kongresowej. W Pałacu Kultury i Nauki swoją siedzibę ma m. in. Polska Akademia Nauk, a także odbywają się tu posiedzenia Rady Miasta stołecznego Warszawa. Dla turystów przygotowano nie lada atrakcję, a mianowicie można windą dostać się na znajdujący się na jego trzydziestym piętrze taras widokowy i stamtąd podziwiać szeroką panoramę miasta. Spoglądając na wschód zobaczymy czerwone dachy Starówki, wieże dawnego Traktu Królewskiego a także Pragę, odciętą od reszty miasta wijącą się rzeką i zlokalizowaną wśród bujnej zieleni.
Gdy spojrzymy na południe, zobaczymy pozostałości zabudowań XIX-wiecznych, które odbudowane zostały po zawieruchach drugiej wojny światowej. Zachód miasta najeżony jest szklano-stalowymi drapaczami chmur, natomiast na północy ciągną się zbudowane po wojnie osiedla. Warto wiedzieć, że na 42 piętrze Pałacu Kultury i Nauki w roku 2000 odsłonięto Zegar Milenijny, który jest jednym z najwyżej położonych zegarów wieżowych na całym świecie. W Pałacu Kultury warto odwiedzić niezwykle ciekawe Muzeum Techniki.