W okresie, gdy na ziemiach Polski toczyły się działania drugiej wojny światowej, w latach 1939-1945, wiele z zabytkowych kamienic zostało doszczętnie zniszczonych. Mimo to jednak na Listę zabytków UNESCO zostało wpisane całe Stare Miasto, które w latach 40-tych ubiegłego wieku popadło w kompletną ruinę z powodu zniszczeń spowodowanych działaniami wojennymi.
Wizytówką Warszawy jest niewątpliwie Stare Miasto, przepięknie odbudowane po licznych zniszczeniach z okresu drugiej wojny światowej. Zrekonstruowano je według dawnych planów, wzniesiono niemal od zera z pozostałych po wojnie gruzów.
Nie mylmy historycznego warszawskiego Starego Miasta z Nowym Miastem. Obie te te części Warszawy należą do Starówki. Różnią się najwyżej 6 miesiącami od daty ich ponownych narodzin.
Warto wiedzieć, że warszawska Starówka jest jedynym założeniem urbanistycznym, które zostało w całości odbudowane po zniszczeniach wojennych i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.
Zwiedzając malowniczą warszawską Starówkę warto odwiedzić niezwykłą ulicę Kozią. To właśnie tu znajduje się bardzo ciekawy „most westchnień”, łączący kamieniczki po obu stronach ulicy. Znajduje się tu także jedno z najciekawszych warszawskich muzeów: założone z inicjatywy rysownika Eryka Lipińskiego Muzeum Karykatury, gdzie prezentowane są zbiory grafik, malarstwa i fotografii satyrycznych. W roku 2015 brytyjski dziennik „The Guardian” umieścił je na liście dziesięciu najbardziej unikatowych muzeów w Europie.