W Warszawie koniecznie musimy odwiedzić Plac Zamkowy, który bez wątpienia jest wraz z otaczającą go zabudową jedną z najważniejszych i najbardziej kojarzących się z Warszawą atrakcji. Plac ten został wyznaczony na początku XVIII wieku. Znajduje się na nim słynna Kolumna Zygmunta III Wazy. Również i ten pomnik, podobnie jak otaczająca go zabudowa, runął podczas niemieckich bombardowań i został odtworzony po wojnie. Oryginalny monument został wybudowany w 1644 roku na zlecenie króla Władysława IV Wazy w hołdzie jego ojcu. Warto udać się do Zamku Królewskiego, którego historia sięga XII wieku. Wtedy to właśnie zamek został zbudowany jako siedziba książąt mazowieckich. Przez lata stanowił reprezentacyjną siedzibę polskich władz, jak również niemieckiego gubernatora. W budynku obecnie można zwiedzić ciekawą ekspozycję muzealną.

Spacerując wąskimi uliczkami Starego Miasta często ulegamy wrażeniu, że czas się tu zatrzymał. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że większość tych pięknych, kolorowych, zadbanych kamienic a także rozmaitych zdobiących je dekoracji została tuż po wojnie zrekonstruowana lub wręcz zbudowana na nowo, z gruzów. To właśnie w tych okolicach znajdziemy najciekawsze, najbardziej charakterystyczne, uwieczniane na pocztówkach dla turystów miejsca, jak Plac Zamkowy z monumentalnym Zamkiem, Rynek Starego Miasta, Staromiejską Syrenkę, Górkę Gnojną, Kamienne Schodki oraz Barbakan.

W okresie, gdy na ziemiach Polski toczyły się działania drugiej wojny światowej, w latach 1939-1945, wiele z zabytkowych kamienic zostało doszczętnie zniszczonych. Mimo to jednak na Listę zabytków UNESCO zostało wpisane całe Stare Miasto, które w latach 40-tych ubiegłego wieku popadło w kompletną ruinę z powodu zniszczeń spowodowanych działaniami wojennymi.

Wizytówką Warszawy jest niewątpliwie Stare Miasto, przepięknie odbudowane po licznych zniszczeniach z okresu drugiej wojny światowej. Zrekonstruowano je według dawnych planów, wzniesiono niemal od zera z pozostałych po wojnie gruzów.

Nie mylmy historycznego warszawskiego Starego Miasta z Nowym Miastem. Obie te te części Warszawy należą do Starówki. Różnią się najwyżej 6 miesiącami od daty ich ponownych narodzin.

Warto wiedzieć, że warszawska Starówka jest jedynym założeniem urbanistycznym, które zostało w całości odbudowane po zniszczeniach wojennych i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Zwiedzając malowniczą warszawską Starówkę warto odwiedzić niezwykłą ulicę Kozią. To właśnie tu znajduje się bardzo ciekawy „most westchnień”, łączący kamieniczki po obu stronach ulicy. Znajduje się tu także jedno z najciekawszych warszawskich muzeów: założone z inicjatywy rysownika Eryka Lipińskiego Muzeum Karykatury, gdzie prezentowane są zbiory grafik, malarstwa i fotografii satyrycznych. W roku 2015 brytyjski dziennik „The Guardian” umieścił je na liście dziesięciu najbardziej unikatowych muzeów w Europie.

Jeżeli przybędziemy do Warszawy pociągiem, to tuż obok Dworca Centralnego czekać na nas będzie jedna z głównych atrakcji miasta, czyli znany doskonale wszystkim Pałac Kultury. Ten najwyższy w kraju budynek powstał w latach 1952-1954 i był prezentem od narodu radzieckiego dla Polaków. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Warszawę bez niego, stał się jej symbolem i jednoznacznie z nią się kojarzy. Pomysłodawcą budowy był sam Józef Stalin, a architektem Lew Rudniew. Obecnie jest to miejsce, gdzie organizuje się liczne wystawy, koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne.

Najważniejsze, najbardziej prestiżowe imprezy odbywają się w Sali Kongresowej. W Pałacu Kultury i Nauki swoją siedzibę ma m. in. Polska Akademia Nauk, a także odbywają się tu posiedzenia Rady Miasta stołecznego Warszawa. Dla turystów przygotowano nie lada atrakcję, a mianowicie można windą dostać się na znajdujący się na jego trzydziestym piętrze taras widokowy i stamtąd podziwiać szeroką panoramę miasta. Spoglądając na wschód zobaczymy czerwone dachy Starówki, wieże dawnego Traktu Królewskiego a także Pragę, odciętą od reszty miasta wijącą się rzeką i zlokalizowaną wśród bujnej zieleni.

Gdy spojrzymy na południe, zobaczymy pozostałości zabudowań XIX-wiecznych, które odbudowane zostały po zawieruchach drugiej wojny światowej. Zachód miasta najeżony jest szklano-stalowymi drapaczami chmur, natomiast na północy ciągną się zbudowane po wojnie osiedla. Warto wiedzieć, że na 42 piętrze Pałacu Kultury i Nauki w roku 2000 odsłonięto Zegar Milenijny, który jest jednym z najwyżej położonych zegarów wieżowych na całym świecie. W Pałacu Kultury warto odwiedzić niezwykle ciekawe Muzeum Techniki.