- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kraków
- Odsłony: 29
Organizatorem tego odbywającego się od roku 1988 (jedna z najstarszych tego typu imprez w naszej części kontynentu) czterodniowego festiwalu jest krakowski Teatr KTO. Festiwal odbywa się w lipcu, na kilku scenach równocześnie. Oprócz blisko 70 spektakli, w ramach festiwalu zawsze przewidziane są też spotkania publiczności z ludźmi teatru, a także pokazy filmów. Festiwalowi towarzyszy również szereg wydarzeń muzycznych i kulturalnych.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kraków
- Odsłony: 32
Katedra na Wawelu to nie tylko niezwykle ważne miejsce w historii Polski (to tu koronowano wielu z dawnych władców, jest też miejscem pochówku wybitnych Polaków), ale również obiekt niezwykle ciekawy z architektonicznego punktu widzenia. Oryginalna, gotycka katedra ulegała na przestrzeni wieków licznym przebudowom i przemianom, co zaowocowało niezwykłym bogactwem różnorodnych stylów na relatywnie niewielkiej przestrzeni. Na uwagę zasługuje także bogactwo zdobień i licznie zgromadzonych dzieł sztuki.
Wejście do krakowskiej Katedry jest całkowicie bezpłatne, natomiast w zwiedzaniu bardzo pomaga płatny przewodnik audio (koszt 5/7 zł). Lektor opowiada w nim nie tylko o historii, ale także o kolekcjach Muzeum Katedralnego i o najciekawszych zakątkach Katedry. Oprowadzanie po samej Katedrze Wawelskiej trwa nieco mniej niż pół godziny. Grupy zorganizowane z przewodnikiem mogą wypożyczyć radiowy system zwiedzania grupowego (2 zł od osoby). Pozwala on grupie złożonej z ponad 30 osób odebrać wyraźny przekaz z odległości kilkudziesięciu metrów. Warto również rozważyć zwiedzenie Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich i Muzeum Katedralnego (koszt 7/12 zł).
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kraków
- Odsłony: 34
Muzeum Bursztynu daje nam okazję podziwiania przeróżnych bursztynowych wyrobów – od biżuterii (zarówno w formach współczesnych, jak i w stylizowanych na dawne) poprzez przedmioty użytku codziennego, na prawdziwych dziełach sztuki kończąc - można w nim oglądać również rzeźby z bursztynu. Gabloty zostały ustawione tak, że zaraz obok kawałka surowego bursztynu zobaczyć możemy coś, co z tego bursztynu zostało wykonane.
PAN Muzeum Ziemi z Warszawy wzbogaciło Muzeum Bursztynu o ekspozycję stałą pt. „Bursztyn – jego piękno i dzieje”. W Muzeum Bursztynu przedstawiane są także wystawy czasowe, regularnie odbywają się też lekcje muzealne dla uczniów szkół.
Szczególną atrakcję tego miejsca stanowi Laboratorium Bursztynu. Można w nim – za pomocą urządzenia zwanego spektrometrem – sprawdzić, czy bursztyny stanowiące element naszych kolczyków, pierścieni, naszyjników itd. są prawdziwe. Żadna inna placówka krakowska spektrometru nie posiada, w całej Polsce zaś oprócz spektrometru Muzeum Bursztynu znaleźć można tylko dwa takie przyrządy.